top of page

PSİKOLOJİK TEDAVİLERDE SAĞLIKLI SINIRLAR

Güncelleme tarihi: 25 Ağu 2021
Mide rahatsızlandığında bütün vücut da aynı şekilde rahatsızlanır,ruh sağlığı da beden sağlığı gibidir, özen ister.Bu yüzden Psikologların/psikiyatri uzmanlarının sağlıklı müdahale için etik sınırları vardır ve etkili destek ancak bu aşamada mümkün olur. Psikologlar hangi sınırlara özen gösterir:


1. Kendi yakınlarına seans yapamaz. 2. Psikolog ya da psikiyatri uzmanına duygusal bir alaka duyan danışanla terapi seanslarını yürütemez, danışanın tedavisi /desteğinin sürmesi için bir uzmana yönlendirmek zorundadır. 3. Danışanı ile terapi odasının dışına çıkan bir dostluk geliştiremez,arkadaşlık kuramaz. Bu sınırlar; danışanı ve danışmanı koruyan,güvenli sınırlardır. Bunun dışına çıkan çalışma profesyonel müdahale yerine geçmez, çünkü danışmanlık kişinin ruh sağlığına direkt etki eden noktaları objektif bir gözle ele alıp işin içine duygusal reaksiyonların girmesine meydan vermemek için yapılır. Bu arada bir psikolog/psikiyatri için danışanları çok kıymetlidir, danışanın duygusal her türlü değişimine dikkatini verir, amacı danışanın kendi ruhsal zorluklarından sıyrılmasıdır.


Terapide sınırlar güvenli bir tedavi için çok kıymetlidir. Bunlara özen gösterdiğiniz sürece terapiden fayda sağlamanız mümkün.12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page