top of page

ÇOCUĞUMLA KRİZ YÖNETİMİÇocuğu önemsemediğimiz,görmezden geldiğimiz ve sağlıklı iletişim kurmayı bıraktığımız zaman çocuğun hareketliliğinin artması, davranış ve duygu kontrolünü kaybetme ihtimali yüksek. Çocuklara nasıl yaklaşacağımızı bilmek ve nelerin onlara iyi gelmediğini öğrenmek, çabalamak bizim sorumluluğumuzda. Bu yüzden çocuk eğitimi konusunda dikkatli ve öğrenmeye açık olmak çok önemli.Çünkü çocuk yetiştirmek kararlı, tutarlı,şeffaf ve sağlam bir duruş gerektiriyor.


Bir örnekle durumu açıklayalım ki bizim ülkemizde bu şikayet çok sık ör: çocuk yemek yemeyi reddediyor ve bu sıklıkla oluyor ise öncelikle bunun altındaki nedeni bilmek gerekiyor, reflüsü olabilir fakat bize ifade etmekte zorlanıyor olabilir bu durum tıbbi bir durumla ilgili olabilir, bunun dışında (ki bizim çok sık gördüğümüz durumlardan) çocuk endişeli olduğu veya depresif bir dönem geçirdiği için olabilir bunu da bir psikologdan destek alarak halledebilirsiniz buna dikkat etmek şart yoksa çocuğunuzla farketmeden güç savaşı oluşturabilir ve yıpranmasına neden olabilir bu yaklaşımda olmak ).Bunun yerine ona karşı tutumumuz "peki yemek yemek istemiyor olabilirsin, sofrayı kaldıracağım için diğer yemek zamanı vaktimize kadar yemek olmayacak emin misin yemeyeceğine "gibi tatlı, güler yüzlü bir açıklama yapabilirsiniz. Bu sağlıklı, tutarlı ve net bir bilgilendirmedir,içinde tehdit, baskı, vazgeçirme,mücadele,müdahale yoktur , sonuçlarını gösterme ve onun tecrübe etmesine izin verme, saygı, şefkat vardır.


Bazen kontrolcü olmak, aşırı mükemmeliyetçi olmak, aşırı endişeli, koruyucu olmak, aileden birinde depresif bir tablonun olması çocuğun gelişimini ciddi anlamda ketleyecektir, çünkü yemek yemek zaten biyolojik bir ihtiyaçtır, en en önemlisi çocuğa örnek olmak her zaman en ehemmiyetli boyut. Ben açsam çocuk da kendini doyurmak için isteksiz olacaktır, çocuk ruhsal olarak bu durumdan etkilendiği için.


Netice olarak ;Çocuklarımıza bakım verirken yol önce bizim iyileşmemizden geçiyor Çocuklarımız ve bizim ,sağlıklı fiziksel,zihinsel,duygusal, ruhsal iyilik hali taa buralardan geliyor. Uyandığımız, sağlıklı davrandığımız nice güzel günlerimiz olsun. Sevgiler


11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page